انوش راوید

وبلاگ انوش راوید از مطالب و مقالات ارگ ایران

روش های استفاده از ابزار در خانه

روش های استفاده از ابزار در خانه

پیش نویس

      یکی از موضوع هایی که خیلی مهم است،  توانایی استفاده از ابزارهای خانگی است،  همیشه این نیاز پیش می آید،  و عدم آشنایی با استفاده از ابزار برای استفاده خانگی خیلی بد است.  من از خیلی نوجوانی،  یا حتی کودکی،  از هفت سالگی علاقه زیادی به ابزار داشتم،  و تقریباً همیشه فامیل و دوستان،  به ابزار هایم و راهنمایی های من در استفاده از ابزار و یا تعمیرات خانگی نیاز داشتند.  در این برگه از ابزار مورد نیاز در خانه،  و استفاده از آنها می گویم،  امیدوارم مورد توجه و استفاده قرار گیرد.

تصویر انوش راوید مشغول کار در کارگاه خانگی،  در 1359 مشروح در اینجا،  عکس شماره 3289.

   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.

لوگو در دانش و بینش انقلابی باشید،  عکس شماره 1610.

برگه پیوست فنی و مهندسی و اداری در ایران است.

. . . ادامه دارد . . .

ابزار لازم در خانه

      امروزه با استفاده گسترده و زیاد از ابزار و وسایل در خانه و آشپزخانه،  که تاکنون در تاریخ تمدن وجود نداشته،  نیاز زیاد به نگهداری و تعمیرات این وسایل هم پیش آمده است.  نمی شود برای هر کاری کلی پول داد و وقت تلف کرد،  این و آن تعمیر کار را دید،  یا منتظر بود یکی از آشنایان که به تعمیرات ساده وسایل خانگی وارد است،  بیاید و از او خواهش تعمیر نمود.  بدین منظور ابتدا هر منزل نیازمند یک جعبه ابزار است،  که در آن مقداری ابزار اولیه برای تعمیر و نگهداری در آنها باشد.  سپس شوق و علاقه به تعمیر و نگهداری نشان داد،  در ایران معمولاً خانمها از این کار مهم شانه خالی می کنند،  و در روش زندگی ایرانی تعمیر وسایل خانه توسط بانوان تقریباً جایی ندارد،  که خیلی بد است.

      من بارها با این موضوع برخورد کرده ام،  به خانه ای رفتم که در آن بانو و مرد خانه و چند جوان پسر و دختر داشته اند،  ولی برای تعویض یک کلید یا پریز برق یا کولر و غیره وا مانده بودند.  حتی در موردی بدیدن یک فامیل رفتم،  او مردی 35 ساله و استاد سخت افزار کامپیوتر در دانشگاه بود،  شیر دستشویی او چکه می کرد،  و آنرا بسته بودند.  او و همسرش نمی توانستند یک مغزی تعویض کنند،  و هر چه به تعمیر کار سر کوچه اشان گفته بودند،  او هم امروز و فردا کرده بود.  این چه استاد سخت افزار است،  وقتی در استراتژی ایرانی از تخصصی و تخصصی تر شدن گفته ام،  باید این هرم یا مخروط  تخصصی قاعده ای گسترده از معلومات و اطلاعات عمومی و فنی داشته باشد،  تا ماندگار باشد،  بدون قاعده وسیع هر باد و باران آنرا از بین می برد.

عکس جعبه آچار خانگی،  عکس شماره 7149.

      در جعبه ابزار،  چند انبردست و پیچ گوشتی،  و چند آچار برای لوله کشی،  و متر نواری و نوار چسب برق و نوار تفلن آب بندی باید باشد.  از وسایل برقی یک دریل خانگی و چند مته هم لازم است،  برای تهیه اینها می توانید به نزدیکترین ابزار فروشی رفته،  و با کمک ابزار فروش این ابزار را جمع و جور نمایید.  امروزه با وجود ابزار چینی برند و اصل،  اینها خیلی ارزان تمام می شوند،  حتی ارزانتر از خوردن خانوادگی غذا برای یک شب در رستوران.

روش استفاده صحیح از دریل

      دریل یکی از ابزار های قوی و بسیار مورد استفاده در همه جاست،  که باید در کار با آن احتیاط شود،  چون این وسیله در صورتیکه درست استفاده نشود،  می تواند بسیار خطرناک باشد.  استفاده از دریل در منزل و محیط کار باید توسط افرادی باشد،  که روش کار با آن را بدانند،  چون در صورت نا آشنا بودن با چگونگی استفاده از دریل،  و بی احتیاطی در استفاده از آن،  ممکن است خطرات جبران ناپذیری به وجود آید.

تصویر تعدادی دریل،  عکس شماره 8691.

   موارد اصلی

  1 -  درصورتیکه قصد سوراخ کردن دیوار است،  پیش از شروع به کار با دریل،  داخل دیوار را به منظور اطلاع از وجود مسیر سیم های برق بررسی کنید.  در حین کار برخورد با سیم لخت برابر با مرگ است.

  2 -  هیچگاه در حین کار لباس گشاد نپوشید و یا جواهرات، موبایل و یا دسته کلید را از گردن خود آویزان نکنید. عینک مخصوص برای کار با دریل را به چشم بزنید.

  3 -  مته دریل در زمان کار کردن داغ می شود؛ از دست زدن به آن خودداری کنید.  قبل از عوض کردن مته،  دریل را از برق بکشید.  قبل از روشن کردن دوباره دریل،  آچار دریل را پس از سفت کردن مته،  خارج سازید.

  4 -  مته متناسب با نوع دیوار و یا سطح مته کاری انتخاب کنید.  مثلاً برای سوراخ کردن دیوار های آجری و یا سنگی،  از مته الماسه سنگ بری استفاده کنید.

  5 -  برای مته کاری روی کاشی،  ابتدا از مته مخصوص کاشی استفاده کنید،  و سپس روی محل مته کاری،  تکه کاغذی را بچسبانید،  تا مته روی کاشی سر نخورد.

  6 -  برای مته کاری روی دیوار گچی،  ابتدا با مشت به آرامی روی دیوار ضربه بزنید و ببینید که کدام قسمت از دیوار حفره مانند نیست،  و صدای توخالی نمی دهد،  این همان قسمتی است که باید مته کاری کنید.  البته می توانید از آشکارساز تیرچه نیز استفاده کنید.

  7 -  در نهایت اینکه،  سیم رابط بلند به همراه داشته باشید،  و هیچگاه دریل را به وسیله سیم آن بلند نکنید.

   موارد احتیاط

  1 ــ  زمانی که سوراخ تحت دریل کاری باز می شود،  موقعی که سوراخ با ذرات مختلف و تراشه ها گرفته می شود یا موقعی که سر مته به میلگرد های داخل بتون مسلح برخورد می کند،  فشار و نیروی بسیار قوی و ناگهانی پیچشی به ابزار سر مته وارد می گردد.

  2 ــ  همیشه از دسته کمکی جانبی ویژه همان دریل استفاده کرده و ابزار را خیلی محکم با دسته جانبی و دسته اصلی بگیرید،  که کلید قطع و وصل روی آن قرار دارد.  اگر این کار را انجام ندهید،  کنترل ابزار از دست شما خارج شده،  و امکان دارد جراحت های شدیدی ایجاد کند.

  3 ــ  سرمته را در موقعیت مناسب برای دریل کاری قرار داده،  و سپس کلید قطع و وصل را فشار دهید.

  4 ــ  به ابزار فشار بیش از حد وارد نکنید.  فشار ملایم بهترین نتیجه را بدست می دهد.  وضعیت ابزار را حفظ کرده و نگذارید از سوراخ بیرون بلغزد.  فشار دادن بیش از حد به دریل هیچ تاثیری در بالا رفتن سرعت دریل کاری نخواهد داشت.  در واقع فشار بیش از حد فقط باعث خراب شدن نوک سرمته،  کاهش بازدهی ابزار و کوتاه شدن عمر مفید ابزار شما خواهد شد.

  5 ــ  اگر داخل سوراخی که زده اید با تراشه یا براده پر شده است،  فشار بیشتر وارد نکنید.  در عوض، چرخش ابزار را متوقف کرده و سپس سرمته را کمی از سوراخ بیرون بیاورید.  با چندبار تکرار این کار،  سوراخ تمیز شده و می توانید دریل کاری عادی را از سر بگیرید.

      زمانی که سوراخ تحت دریل کاری باز می شود، فشار و نیروی بسیار قوی وارد می گردد.  ابزار را محکم گرفته،  و موقعی که سرمته در حال گذشتن از قطعه کار است بسیار دقت کنید.

      برای خارج ساختن سرمته ای که گیر کرده،  کافی است کلید تغییر جهت را جابجا کنید تا جهت چرخش معکوس شده و سرمته بیرون بیاید.  اما توجه داشته باشید که اگر ابزار را محکم نگرفته باشید امکان دارد ابزار با حرکت ناگهانی عقب برود.

   حالت های دریل

   ــ  بیشتر دریلها چند حالت برای مته کاری دارند،  هنگام دریل کاری در چوب،  فلزات و یا مواد پلاستیکی،  کلید اهرمی تغییر حالت کاری را به سمت علامت مته ببرید،  تا از حالت دریل کاری عادی استفاده کنید.

   ــ  مته ها که بر سر دریل نصب می شوند،  انواع و اقسام دارند،  و برای هر کاری از مته مخصوص استفاده کنید.

تصویر مته ها،  عکس شماره 8692.

   دریل کاری در بتون، گرانیت، کاشی و غیره ــ  کلید اهرمی تغییر حالت کاری را به سمت علامت چکش ببرید،  تا از حالت دریل کاری چکشی استفاده کنید.

   دریل کاری در چوب ــ  هنگام دریل کاری در چوب،  بهترین نتیجه زمانی بدست خواهد آمد که دریل چوب مجهز به یک پیچ راهنما باشد.  پیچ راهنما با فشار دادن سرمته بروی قطعه کار،  دریل کاری را آسان تر می سازد.

   دریل کاری در فلزات ــ  برای اینکه از سر خوردن سرمته در ابتدای دریل کاری جلوگیری شود،  با سمبه یا میخ فولادی و چکش روی نقطه ای که می خواهید سوراخ کنید ضربه زده،  و یک تو رفتگی ایجاد کنید.  نوک سر مته را روی این تورفتگی قرار داده و دریل کاری را شروع کنید.

  مهم:  برای فلز از مواد روانساز برش استفاده کنید.  البته آهن و برنج از این قاعده مستثنی هستند،  و باید آنها را بصورت خشک دریل کاری کرد.

   طریقه نگهداری دریل ــ  همیشه قطعه کارهای کوچک را در گیره یا تجهیزات نگهدارنده مشابه قرار داده و محکم کنید.  همیشه پیش از بازدید ابزار یا انجام هرگونه کار نگهداری،  ابزار را خاموش کرده و دو شاخه آنرا از برق بکشید.

   سرویس دریل ــ  به منظور حفظ ایمنی و اطمینان پذیری دستگاه، تعمیرات، بازدید و تعویض زغال، کارهای نگهداری را مطابق دستور دریل مربوطه انجام دهید.

   ــ  منبع اینترنت و اطلاعات شخصی 

 . . . .

مستند های مربوط

مستند های بیشتر را در آپارات وبسایت ارگ ایران ببینید،  لینک آن در ستون کناری

http://arqir.com

کلیک کنید:  سفر های انوش راوید

کلیک کنید:  غذا  و خوردن در ایران

کلیک کنید:  درختان و طبیعت راویدسرا

آبی= روشنفکری و فروتنی،  زرد= خرد و هوشیاری، قرمز=  عشق و پایداری،  مشروح اینجا

    توجه 1:  اگر وبسایت ارگ به هر علت و اتفاق،  مسدود، حذف یا از دسترس خارج شد،  در جستجوها بنویسید:  انوش راوید،  یا،  فهرست مقالات انوش راوید،  سپس صفحه اول و یا جدید ترین لیست وبسایت و عکسها و مطالب را بیابید.  از نظرات شما عزیزان جهت پیشبرد اهداف ملی ایرانی در وبسایت بهره می برم،  همچنین کپی برداری از مقالات و استفاده از آنها با ذکر منبع یا بدون ذکر منبع،  آزاد و باعث خوشحالی من است.

   توجه 2:  جهت یافتن مطالب،  یا پاسخ پرسش های خود،  کلمات کلیدی را در جستجو های ستون کناری وبلاگ بنویسید،  و مطالب را مطالعه نمایید،  و در جهت علم مربوطه وبلاگ،  با استراتژی مشخص یاری نمایید.

   توجه 3:  مطالب وبسایت ارگ ایران،  توسط ده ها وبلاگ و وبسایت دیگر،  بصورت خودکار و یا دستی کپی پیس می شود،  از این نظر هیچ مسئله ای نیست،  و باعث خوشحالی من است.  ولی عزیزان توجه داشته باشند،  که حتماً جهت پیگیر و نظر نوشتن درباره مطالب،  به ارگ ایران مراجعه نمایند:  در اینجا  http://arqir.com.

ارگ ایران   http://arqir.com

 

کلیک کنید:  تماس و پرسش و نظرhttp://arqir.com/101-2

تاریخ ارسال: پنج‌شنبه 5 مرداد‌ماه سال 1396 ساعت 08:31 ق.ظ | نویسنده: انوش راوید | چاپ مطلب

وبسایت ارگ انوش راوید